Kuchyňské sporáky

Kuchyňské sporáky na pevná paliva

Kuchyňské sporáky na tuhá paliva (dřevo, dřevěné brikety) jsou určeny k vaření, pečení tepelné úpravě pokrmů a potravin. Dále k vytápění a přitápění obytných místností s možností ohřevu TUV. Snadné otevírání dvířek i zásobníku na dřevo, snadné čistění sporáku a vyjímání troub patří k přednostem námi dodávaných sporáků.
Připojení sporáku ke komínu lze realizovat libovolně dle požadavku zákazníka.
Z hlediska provozu je tento typ kuchyňských sporáků založen na principu uzavřeného ohně ohřívajícího přímo nebo kouřovými plyny povrch plotny sporáku. Zdrojem tepla je tuhé palivo, nejčastěji dřevo, dřevěné brikety, vyjímečně hnědé uhlí. Důležitou součástí stavby kuchyňských kamen je teplovodní výměník, který poskytuje pohodlí vytápění více místností z jednoho topeniště při nezměněném komfortu vaření a pečení. Vybavení spodním (tzv. zimním) a vrchním (tzv. letním) topeništěm umožňuje úsporný letní provoz. Pokud není výměník využíván, topí se na vrchním roštu a na sporáku lze tedy vařit i péct aniž by byla dodávána horká voda do systému ÚT. V zimním období je vrchní rošt vyjmut a spodní otočný rošt je zaklopen do své polohy, tak aby k hoření docházelo uvnitř výměníku a bylo tak možné sdílet vytvořený výkon do topné vody.
Z hlediska protipožární bezpečnosti je plocha pod sporákem i kolem provedena z nespalného materiálu a proto je zde obvykle položena dlažba.